ZOGA MULTIDIMENSIONAL MOVEMENT

ZOGA MOVEMENT  is a stretching and strengthening practice based on yoga asanas using Anatomy Trains Structural Integration principles. Zoga is specifically designed to increase the freedom of glide between myofascial layers of the body.

The human body is designed to move from our center of gravity into all available directions. Zoga includes all these possibilities in assessment and therapy.

Zoga practice allows you to:

Bodyread where lack of glide and ‘give’ are occurring in the body

Use movement and manual guidance to elicit efficient and balanced movement

Achieve a balanced and ‘minimum energy’ resting posture and more efficient in movement

Achieve more balance in movement and how forces are distributed along tensegrity system of the body

In this 3-day Zoga introductory workshop you will learn:

How myofascial layers move on each other in stretch

How Anatomy Trains Lines adapt to stretching

How specific positioning within asana creates fascial stretch and gliding challenges

Visual assessment of posture and movement that lead to new intervention strategies

How to help students / clients find stand open those obscure and stubborn ‘corners’ in the moving body

Training in manual interventions

 

Detail

4. - 6. 11. 20229:00 - 17:00549 €Cena zahrnuje

Přihlásit

Školitel

Reanata Debická

 

Certifikovaná terapeutka v práci integraci jizev a kostí se svalovou povázkou (ScarWork®, Bonework®) podle konceptu Sharon Wheeler, osobní trenérka, masérka a absolventka školy strukturální práce s tělem v Toruniu, díky které jako první v České republice získala osvědčení k praktikování Structural Bodywork podle konceptu Anatomy Trains® a Zoga Movement®.

Účastnice mnoha zahraničních školení věnovaných uvolňováním fascií pro strukturální rovnováhu. Významou událostí byla i opakovaná účast na pitvě lidského těla, ve vztahu zkoumání fasciální anatomie pod vedením Todda Garcia (majitele a ředitele Laboratories of Anatomical Enlightment inc. v USA) na lékařské fakultě v Katovicích.

Lektorka autorského konceptu Wojciecha Cackowského Zoga Movement® pro Českou republiku a autorských přednášek Fascie - Nekonečná síť a Emocionální anatomie.

Překladatelka zahraničních školení se zaměřením na strukturální práci s tělem a v neposlední řadě zakladatelka portálu Vzdělání v pohybu.

V každodenní praxi je pro ni nejdůležitější holistický přístup k člověku a ve volném čase se věnuje ilustracím lidské anatomie (více zde).

Info: www.debickabodywork.com

 

osmrtnice smrtovnice osmrtnicama ljubuški umrli ljubuški osmrtnice grude smrtovnice sarajevo jastuci madraci horoscope umrli vicevi horoskop knjige lektire