Pandikulace: pohybová medicína

07.01.2017

Pandikulace je tím nejjednodušším způsobem, jak obnovit funkci svalů a snížit úroveň jejich napětí. Ale o co se vlastně jedná a jak to funguje?

Pandikulace je něco, co všichni známe, i když jste o tom třeba nikdy neslyšeli. Zívnutí je reflexní pandikulace a je to něco, co jsme všichni provedli nesčetněkrát. Běžně zívnutí vnímáme jako protažení, ale pokud se na něj podíváme blíže, není to ten případ. Pří zívnutí ve skutečnosti napínáme nebo stahujeme svaly čelisti, krku, horní části zad a často také paží a ramen a následně je pomalu uvolňujeme zpět. Nejprve dojde ke stažení a následně k pozvolnému uvolnění svalů a to je přesně to, co pandikulaci vystihuje.

Pokud chcete vidět opravdové experty na pandikulaci, pořiďte si kočku. Kočky mají neuvěřitelnou pohyblivost, fantastické reflexy, dokážou vylézt v podstatě kamkoli, otočit se na pětníku a při čištění se zvládnou zkroutit do řady bizarních pozic. Pandikulací procházejí velmi často a většina zvířat ve volné přírodě pandikuluje 40-50x za den. Kdykoli se probudí, pandikulují automaticky. Proč to dělají? Aby připravili své svaly a nervový systém na pohyb!

Nezapomínejte, že právě to je funkcí pandikulace: příprava svalů na pohyb.

Nyní je vám jasná otázka “co?“, pojďme se tedy podívat na “jak?“. Pandikulace začíná volnou kontrakc&i

Tento článek můžete dočíst ZDARMA jako registrovaný uživatel MOVELAB

Přihlaste se Registrovat